تبلیغات
انتخاب های من - آرزو
شنبه 4 فروردین 1397

آرزو

   نوشته شده توسط: MRH    نوع مطلب :بهترین نوشته ها ،

یه هارد اکسترنال دارم برای ذخیره فایلهایی که برام ارزشمندن . هرازگاهی که میخوام دنبال فایل‌های قدیمی یا آرشیو شخصی خودم بگردم ، مجبورم روشنش کنم و معمولا با اینکه نظم خاصی در چیدن فایلها رعایت کردم ، با این حال اکثراً مورد موردنظر رو پیدا نمیکنم . ولی جاش ، ساعتها مشغولم میکنه .
هزاران عکس ... هزاران ساعت موسیقی ... هزاران ساعت صدا ...
تا یه جایی از زندگی هیچ موردی بدون ثبت از دستم رد نمیشد . همه چیز یا بصورت تصویر و یا بصورت صدا ثبت میشد . عکس درویش دوامی ، صدا گذاری اولین فیلم نوید سلیمی ، صدای مرحوم ژندی ، پیغام های دلچسب خانم پتگر در دوره ضبط برنامه درکوچه باغهای بیقراری ، تصاویر فیلم بزم خاموش ، راهنمایی هایی خانم دکتر افسرپور در مورد خطابه خداوندگار ، برنامه سفر در زمان ، فیلم کوتاه و پنهانی که از استاد آبفروش گرفتم ، پیغامهای پر مهر کیوان ، صدای مرحوم کاووس ، ...
ذکر همه این نامها برای کسی که میخونه ، فقط یک اسمه اما برای من ساعتها مرور خاطراته . اینکه هنوز بطور دقیق یادمه که اون روز دوشنبه مرداد بود که درویش موقع پیاده شدن دم در تره بار ، وقتی بهش گفتم میخوای صبر کنم خریدتو بکنی و بعد برسونمت ، گفت : نه
نباید طلب را دو چندان کنی
که صاحب کرم را پشیمان کنی
و اینجوریه که اغلب خونه تکونی من تا سیزده نوروز طول می‌کشه ...
دسته بندی فایلها خیلی روشن و واضحه ، مثلاً یه فولدر به اسم آرت دارم که همه فیلمای هنری اون توئه . یکی هم اسمش دنسه که همه فیلمای ندا قربانزاده است . اکثر کلیپ هایی که دوستشون دارم رو تو فولدر کلیپ ریختم . اما شجریان و نامجو و گوگوش و داریوش هرکدوم برا خودشون یه فولدر مجزا دارن . چون برام مهمن . اینها نباید زیر شاخه باشن .
خلاصه طی این بیست سال گذشته این دسته بندی بزرگ و بزرگتر شده . برای اینکه اسناد متنوع تری بهشون اضافه شده که هر کدوم استقلال خودشونو طلب می کردن . اما بیش از ده ساله که دیگه فولدر جدیدی بهشون اضافه نکردم . یه جورایی به نظرم کامل شدن . یه فولدر متفرقه هم دارم به اسم فان . هرچیز بامزه ای رو که واقعا جالب بوده برام نگهش داشتم . اغلب فایل‌هایی که تو هیچ کدوم از دسته بندی هام نبوده ، ریختمش این تو .
امروز داشتم فایلهای انتخابیمو به اون هارد منتقل میکردم که برخورد کردم به یه فیلمی که یه رهگذر از یه بچه که آشغال جمع کنه میخواد که یه آرزوی بزرگ کنه ؟ و اون پسر هم در نهایت سادگی میگه : هان؟ آرزو چیه ؟!!!
یادمه اون موقع‌ها که این فیلم منتشر شد خیلی تاثر برانگیز بود . گذشت زمان هنوز نتونسته باری از تلخی این فیلم برام کم کنه .
اما موقع انتقال با چالش بزرگی روبرو شدم . این فیلم توی هیچ کدوم از طبقه بندی های من جا نداشت . نه هنری بود ، نه نوستالژی . نه سیاسی بود ، نه خصوصی . حتی با فولدر فان هم در تضاد بود . چندین بار جلو عقبش کردم و ساعتها بهش فکر کردم که این فیلم باید در کدام شاخه دسته بندی بشه ؟
دست آخر این فیلم کوتاه بود که بهم ثابت کرد که از فولدر گوگوش هم مستقل تره . یه فولدر مجزا تنها با یک فایل . استقلال یعنی این !
اما این روزها همزاد پنداری عجیبی با این پسرک حس میکنم .
یادم نمیاد آخرین باری که ازم پرسیدن آرزوت چیه ، کی بود ! اما خوب میدونم اگه این روزا ازم بپرسن ، منهم میگم : هان؟ آرزو چیه ؟!!!
دنبالک ها: کانال تلگرام ،